AKTUALNOŚCI


Aktualności / Procedury / Symulacje / Konferencje



Wydarzenie roku 2019.

 Konferencja "ECMO WYZWANIA 2019 – VA/ECPR"

Szanowni Państwo,

Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt podsumować spotkanie konferencyjne "ECMO WYZWANIA 2019 – VA/ECPR", które odbyło się 18-19 października 2019 roku w Poznania. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało technikom pozaustrojowym, stosowanym w skrajnej niewydolności krążenia, nie tylko jako wsparcia po zabiegach kardiochirurgicznych ale także jako formy wspierającej terapię stanów krytycznych, skutkujących ciężkimi zaburzeniami krążenia oraz wstrząsu kardiogennego. Poruszone zostały tematy ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) jako krótkotrwałej techniki mechanicznego wspomagania serca, a także jako zagadnienie dość nowe w warunkach Polski, rozszerzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wewnątrzszpitalnych oraz zewnątrzszpitalnych zatrzymaniach krążenia, ECMO staje się atrakcyjnym narzędziem ratunkowym pozwalającym na osiągnięcie coraz lepszych wyników terapeutycznych, również tych odległych. Konferencja została otwarta przez Pana Rektora prof. Zbigniewa Krasińskiego.

Spotkanie to stało się swoistą naukową platformą prezentacji i wymiany doświadczeń. Pomogli w tym zaproszeni goście, uznane autorytety i praktycy z kraju i z za granicy, przedstawiciele Światowej Organizacji Technik Pozaustrojowych – ELSO: prof. Jan Belohlavek (Praga, Czechy – Prezydent Euro ELSO); doc Justyna Swol (Norymberga, Niemcy – przedstawiciel Euro ELSO); dr Katarzyna Hruniewicz oraz dr Karol Mudy (Minneapolis, USA – przedstawiciele ELSO) oraz prof. Zsolt Molnar (Pecs, Węgry). ECMO jest sztuką i dynamicznie rozwijającą się techniką, a poprzez szeroki zakres zastosowania, wymaga ciągłej, ogromnej uwagi oraz konieczności wymiany praktycznych doświadczeń. Jest to procedura złożona, wymuszająca multidyscyplinarne zaangażowanie Zespołów ECMO pozwalające na wykorzystanie aktualnej technologii na jak najwyższym poziomie w sposób bezpieczny i skuteczny.

Ponownie w dniu Warsztatowym Konferencji sięgnęliśmy po nowoczesne techniki nauczania oparte o symulację wysokiej wierności, które zostały implementowane w ośrodkach w Poznaniu i pozwalają na powodzenie regionalnego Programu ECMO.                                                

Ostatnim punktem Konferencji była prezentacja ambulansu przeznaczonego do przewozów specjalistycznych w tym ECMO Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz uroczyste otwarcie „Ośrodka Pozaustrojowego Wspomagania Funkcji Życiowych i Bezpieczeństwa Pacjenta”. To kompleks pracowni symulacyjnych utworzony w nowym budynku Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, doskonale wyposażony i dający nowe możliwości jeszcze lepszego przygotowania personelu medycznego. Ośrodek szkoleniowy powstaje w ramach realizacji ogólnopolskiego programu nauczania lekarzy sfinansowanego w konkursie Ministerstwa Zdrowia POWER 5.4. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Uroczystego otwarcia Ośrodka dokonał Pan Rektor prof. Ryszard Marciniak w towarzystwie twórców i koordynatorów programu edukacyjnego Power ECMO, przedstawicieli ELSO oraz dyrektorów Centrum Symulacji Medycznej UMP w Poznaniu.


prof. dr hab. n. med. Marek Jemielity

 

dr n. med. Mateusz Puślecki

dr n. med. Marcin Ligowski

dr n. o zdr. Marek Dąbrowski

 



Podsumowanie roku 2017.

Z dumą możemy oświadczyć, że Program "ECMO dla Wielkopolski" to nie tylko hasło. To przede wszystkim:

  • sukcesy terapeutyczne, rok zamykamy z 60 % skutecznościa w terapiach VV ECMO co jest doskonałym i obiecującym wynikiem, szczególnie w nowo tworzących się centrach ECMO jakim jest Poznań

  • wspaniali oddani ludzie tworzący ECMO Team gotowi nieść pomoc dzieciom i dorosłym w Wielkopolsce, a także poza jej granicami

  • oddany personel oddziałów szpitalnych zajmujących się tak wymagającymi terapiami

  • świetnie przygotowani, zawsze dyspozycyjni i oddani pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

  • najnowoczesniejszy ambulans do transportów wysoko specjalistycznych w Polsce

  • 8 urządzeń do automatycznej mechanicznej kompresji klatki piersiowej

  • doskonała praca pracowników jednostek dydaktycznych i klinicznych a także Centrum Symulacji Medycznej w obszarze szeroko pojętej edukacji i nauki na rzecz promowania terapii ECMO

  • to także rzetalna praca i podnoszenie kwalifikacji z niewątpliwym sukcesem jakim było najważniejsze wydarzenie konferencyjne poświęcone tematyce ECMO w Polsce – "ECMO Wyzwania 2017"

Program funkcjonuje półtora roku, śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi i działamy we wszystkich obszarach i ramionach programowych dla dobra mieszkańców regionu. Oczywiści wiele pracy jeszcze przed nami, ale miniony rok był na pewno przełomowy.


30.12.2017

Najnowocześniejszy w Polsce specjalistyczny ambulans został zadysponowany do niezmiernie wymagajacego zadania. Tym razem zespół z Kliniki Kardiochirurgii dziecięcej w Poznaniu wraz z zespołem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego podjął się zadania przetransportowania 2 letniego dziecka w stanie krytycznym, z wszczepionym układem wspomagania ECMO, ze Szpitala w Toruniu do Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu. Był to najdłuższy i prawdopodobnie najbardziej wymagający jak dotąd transport realizaowany w ramach Programu "ECMO dla Wielkopolski". Transport udało zrealizować się bez problemów, teraz przed całym zespołem leczącym Dziecięcego Szpitala Klinicznego olbrzymie wyzwanie, trzymamy kciuki... relacja Głosu Wielkopolskiego



22.12.2017

Odbyło się uroczyste przekazanie nowego specjalistycznego ambulansu zakupionego przez Urząd Marszałkowski dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Poznaniu w ramach programu ECMO dla Wielkopolski.
Podczas przekazania kluczyków obecny byli:
Kierownik Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii UM w Poznaniu: Prof. dr. hab n. med Marek Jemielity
Kierownik Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu: mgr Maciej Zieliński
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz liczni zaproszeni goście, w tym też cały ECMO Team.
Naszą największą radością było spotkanie z jednym z pacjentów, których udało się uratować w ramach programu ECMO dla Wielkopolski.


Wrzesień, Pażdziernik, Listopad 

W każdym z tych miesiecy aktywowana była procedura ECMO w ciężkiej odwracalnej niewydolności oddechowej. We współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego trzykrotnie zrealizowaliśmy z sukcesem transport do naszego Ośrodka pacjentów z implementowanym w szpitalach ościennych układem ECMO. Były to różne odległości od 10 do 50 kilometrów. Najbardziej cieszy wynik kliniczny naszych działań. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi włożonemu w leczenie tych chorych przez personel Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SKPP w Poznaniu, kierowanego przez dr hab. Pawła Sobczyńskiego, wszyscy pacjenci opuścili szpital. Dwóch z nich zostało wypisanych do domu, ostatni z chorych przechodzi jeszcze rehabilitację po trwającym 17 dni leczeniu przy użyciu VV ECMO.


14-15 Pażdziernik 2017

Najważniejsze wydarzenie roku, konferencja "ECMO WYZWANIA 2017" w POZNANIU.


Dziękujemy za liczne słowa uznania, sympatii, ale i za uwagi niejednokrotnie krytyczne i konstruktywne. Kłaniamy się pracy całego Komitetu Organizacyjnego oraz zaproszonym wykładowcom z Turcji, Kataru oraz wszystkich czołowych ośrodków zajmujących się terapiami ECMO w Polsce: z Krakowa, Warszawy, Zabrza, Gdańska, Lublina.


Część warsztatowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i pokazała nam jak wielka jest potrzeba poznania praktycznych aspektów związanych z użyciem technik ECMO. Podczas zajęć uczyliśmy się wypełniać układ, identyfikować naczynia, kaniulować, obserwować funkcjonowanie układu pozaustrojowego:

13.10.2017

Na XIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, wygłoszony został wykład:

Program "ECMO dla Wielkopolski" jak jednocześnie ratować ludzkie życie i wspierać dawstwo narządowe.

A praca "How we create DCD-ECMO procedure in Poland" otrzymała tytuł najlepszej pracy w sesji "Przeszczepianie nerek III"


26-28.05.2017 Warszawa Falenty.

Współtwórcy programu "ECMO dla Wielkopolski" aktywnie uczestniczyli w I Międzynarodowym Kongresie Ratownictwa i Medycyny Katastrof, podczas którego zaprezentowali założenia i aktualne działania Programu. 


17.06.2017
Trwają przygotowania do ogolnopolskiego spotkanie "ECMO WYZWANIA 2017" 14-15 Października w Poznaniu.


12-16.06.2017

sezam-logojpg

Współtwórcy programu ECMO dla Wielkopolski wzieli udział w miedzynarodowej konferencji SESAM 2017 w Paryżu, gdzie prezentowano:

 3 prace w formie posterowej:
HOW WE CREATE DCD-ECMO PROCEDURE
HOW WE CREATE HYPOTHERMIA-ECMO PROCEDURE
HOW WE CREATE INTOXICATION-ECMO PROCEDURE
1 w formie ustnej prezentacji
HOW WE CREATE RRF-ECMO PROCEDURE


2-7.05.2017
Przedstawiciele Kliniki wzięli udział w konferencji EURO ELSO 2017 w Maastricht.


4 zaprezentowane prace zostaly opublikowane w European Journal of Heart Failure.


26.03.2017
   W 520 dobie wspomagania POLVAD/POLCAS u 33 letniego pacjenta zespół Kliniki wykonał zabieg przeszczepienia mięśnia sercowego. Ze wzgledu na zespół malego rzutu w okresie pooperacyjnym pacjent wymagał zastosowania mechanicznego wspomagania krążenia przy użyciu ECMO w kaniulacji VA. Po 3 dniach z sukcesem wyszczepiono system ECMO, pacjenta po miesiacu wypisano do domu.



25.02.2017

LUCAS 3 w Pogotowiu Poznań.
 Z satysfakcją spieszymy donieść, że Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego udało się pozyskać m.in na potrzeby naszego programu system kompresji klatki piersiowej LUCAS 3, który od tej pory znajdować się będzie na standardowym wyposażeniu części zespołów Ratownictwa Medycznego. Urządzenie automatycznie uciska klatkę piersiowej w trakcie resuscytacji zastępując pośredni masaż klatki piersiowej wykonywany przez ratownika. Pozwala to na utrzymanie wysokojakościowej resuscytacji także w trakcie transportu.

16-18.02.2017

QATAR. 4th Annual ELSO-SWAC 2017 Conference. Doha-Qatar

logo-for-elso-swacjpg

  Qatar gościł po raz pierwszy międzynarodową konferencję ELSO dla regionu SWAC (South and West Asia Chapter). Wybór stolicy Kataru, Doha, nie był przypadkowy. ELSO w ten sposób doceniła wyniki wdrożenia projektu ECMO w tym kraju w ciągu krótkiego czasu na bardzo wysokim poziomie. W spotkaniu obecni byli przedstawiciele ponad 40 państw. W trakcie kongresu zaprezentowane zostało pięć doniesień przedstawiających pierwsze efekty funkcjonowania programu "ECMO dla Wielkopolski".:

1.VENOARTERIAL EXTRACORPOREAL MEMBRANE OXYGENATION IN MASSIVE PULMONARY EMBOLISM
2. PROTOTYPE OF HIGH-FIDELITY ECMO SIMULATOR
3. HIGH-FIDELITY ECMO SCENARIOS
4. HIGH-FIDELITY SIMULATION CREATING DCD-ECMO PROCEDURE IN POLAND
5. UNIQUE REGIONAL PROGRAM “ECMO FOR GREATER POLAND"

16832245_587914154751644_4480235060167335068_njpg


03.02.2017
Implantacja ECMO w szpitalu powiatowym i transport z wszczepionym układem pozaustrojowym u pacjentki z ciężką niewydolnością oddechową.
 Po raz pierwszy w naszym ośrodku udało się przetransportować pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową ze szpitala ościennego do Oddziału Intensywnej Terapii szpitala Przemienienia Pańskiego. Ze względu na zaawansowaną niewydolność oddechową wspomaganie systemem ECMO musiało rozpocząć się jeszcze przed rozpoczęciem transportu. Dzięki przeprowadzonej wcześniej symulacji wysokiej wierności procedura przebiegła sprawnie.

18.01.2017

Zastosowanie ECMO u pacjentki z ciężką niewydolnością oddechową
 W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego, po raz pierwszy w Wielkopolsce, zastosowano ECMO w leczeniu ciężkiej niewydolności oddechowej

06.1.2017

Zastosowanie ECMO w leczeniu głębokiej hipotermii
 Tym razem po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia, zastosowano ECMO w leczeniu hipotermii głębokiej.

20.12.2016

Zastosowanie ECMO w leczeniu głębokiej hipotermii – pierwsze w Wielkopolsce

 W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego, po raz pierwszy w Wielkopolsce, zastosowano ECMO w leczeniu hipotermii głębokiej.


21.11.2016

Ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa „ECMO dla Wielkopolski”

 W Centrum-Kongresowo Dydaktycznym zebrało się 450 uczestników. Gościliśmy:

   prof. Michael Czekajlo - Virginia Commonwealth University, Richmond

   prof. dr hab. Maciej Kosieradzki - Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UM Warszawa

   dr n. med. Konstanty Szułdrzyński - Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii CMUJ Kraków


18.11.2016

Pierwsza w Polsce symulacja wysokiej wierności zastosowania terapii ECMO w niewydolności oddechowej u pacjenta poza szpitalem leczącym.

  Dzisiejsza sytuacja to wykorzystanie symulacji medycznej, jako narzędzia, do przygotowania poprawnie działającej procedury medycznej. Do wczoraj, w ramach programu, przeprowadzono dwie symulacje dotyczące zastosowania ECMO. Obydwie miały miejsce w Poznaniu. Kolejnym krokiem było sprawdzenie tej metody w szpitalu niższej referencji i przetransportowanie pacjenta do poznańskiej kliniki. Wybór padł na Słupcę, a największa w tym zasługa słupczanina Marka Dąbrowskiego, pracownika Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof UM w Poznaniu.

 Pacjent w naszym scenariuszu miał 34 lata i trafił do szpitala w wyniku zapalenia płuc. Został prawidłowo zdiagnozowany, niestety mimo wdrożonego leczenia gwałtownie narastały objawy niewydolności oddechowej. Zastosowane intensywne leczenie nie przynosiło efektów. Wentylacja mechaniczna z zastosowaniem konwencjonalnych respiratorów, mimo wysokich stężeń tlenu, zmian ułożenia chorego, toalety drzewa oskrzelowego, bronchofiberoskopii...etc, nie pozwalała na uzyskanie prawidłowego utlenowania krwi. Wobec braku poprawy procesu leczenia, uruchomiono procedurę ćwiczebną. Polegała ona na tym, że z słupeckiego szpitala skontaktowano się ze szpitalem w Poznaniu. Po weryfikacji i zakwalifikowaniu do leczenia z wykorzystaniem ECMO, podjęto próbę zorganizowania transportu pacjenta do szpitala w Poznaniu. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu zadysponowała do szpitala w Słupcy zespół transportowy zabierając ze sobą anestezjologa, kardiochirurga i perfuzjonistę oraz ratownika medycznego. Urządzenie ECMO zostało uruchomione i włączone w układ krążenia pacjenta na miejscu, w oddziale Intensywnej Terapii szpitala słupeckiego. Następnie chory wraz z zainstalowanym wspomaganiem został przewieziony do Poznania, gdzie leczenie będzie kontynuowane. Pacjentem był oczywiście manekin – lub jak wolimy mówić - symulator. Jednak dzięki wysokiej wierności, w pełni odzwierciedla on żywego człowieka zarówno wymiarami jak i możliwościami zasymulowania pracy poszczególnych narządów. Dzięki temu podłączone układ pozaustrojowe jak najbardziej realnie wypełnione było płynami i realizowało zadane parametry pracy. Była to pierwsza tego typu symulacja w Polsce polegająca na zastosowaniu mechanicznego wspomagania krążenia i przetransportowaniu pacjenta na tak dużą odległość.Czas trwania tej symulacji przekroczył czas 36 godzin, gdyż po przewiezieniu do oddziału AiIT Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, kontynuowano tę symulację na stanowisku OIT dla całego personelu medycznego celem przećwiczenia procedur w trakcie długoterminowego leczenia takiego pacjenta przy wykorzystaniu wspomagania żylno-żylnego.


16.11.2016

Druga w Polsce zakończona sukcesem koordynacja procedury ECMO-DCD.

 Po raz drugi w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego udało się przeprowadzić procedurę pozyskania narządów od pacjenta z nieodwracalnym zatrzymaniem krążenia. Przeszczepione narządy udało się pozyskać dzięki wdrożeniu regionalnej perfuzji narządowej przy wykorzystaniu ECMO.


25-26.10.2016

BARCELONA. 7th International Meeting on Transplantation from Donors after Circulatory Death

 W trakcie kongresu zaprezentowane zostały dwie prezentacje przedstawiające pierwsze polskie doświadczenia w pozyskiwaniu narządów od pacjentów z nieodwracalnym zatrzymaniem krążenia i z wykorzystaniem ECMO do regionalnej perfuzji narządowej:

High-Fidelity simulation as a first step to successful DCD-ECMO procedure.

Kidney transplantation from donor after circulatory death supported with extracorporeal membrane oxygenation, for the first time in Poland.


13-15.10.2016

4 Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych – Kraków

 "Symulacja medyczna - proces kreujący procedury" - założenia programu "ECMO dla Wielkopolski" zaprezentowane przez Marka Dąbrowskiego oraz Mateusza Puśleckiego uzyskał tytuł najlepszej prezentacji ustnej Kongresu.


24.09.2016

Zespół ECMO dla Wielkopolski na szkoleniu ”Poznańskie doświadczenia w terapii ECMO i VAD u dorosłych i dzieci”



12.09.2016

Konferencja szkoleniowa programu ECMO dla Wielkopolski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

 Omówiono m.in. tematykę programu i aspekty jego koordynacji.

1.ECMO w Wielkopolsce – stan obecny, perspektywy

2. Wykorzystanie symulacji medycznej w procesie tworzenia programu "ECMO dla Wielkopolski"

3. Identyfikacja potencjalnego kandydata do terapii perfuzyjnej.

4. Protokół NECMO – DCD w transplantologii

5. Społeczne aspekty transplantacji.

6. Sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej stosowany podczas CPR w zastosowaniu procedury docelowej ECMO

7. Protokół ECMO - postępowania przedszpitalnego w oparciu o działania Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej


08.09.2016

Pierwsza w Polsce symulacja procedury ECMO-INTOXICATION

 Pacjent w naszym scenariuszu to młody mężczyzna po zatruciu lekami blokującymi przewodnictwo w sercu przyjęty na oddział toksykologiczny Szpitala im. Raszei w Poznaniu. W trakcie przyjędzia doszło do zatrzymania krążenia w mechanizmie brady-asystolii.  Już w trakcie resuscytacji zadzwoniono do Centrum Powiadamiania Ratunkowego z informacją o chorym, u którego doszło do potencjalnie odwracalnego zatrzymania krążenia, dla którego jedyną szansą przeżycia będzie wdrożenie procedury ECMO. 
Zadysponowano zespół wyjazdowy z zestawem do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz jednocześnie powiadomiono zespół Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii UM w Poznaniu, który przyjechał do szpitala Raszei razem z urządzeniem ECMO. System pozaustrojowy wszczepiono pacjentowi w trakcie resuscytacji w Szpitalu im. Raszei, a następnie przetransportowano go do Kliniki Kardiochirurgii celem dalszego leczenia. 
Symulacja odbyła się przy współudziale
 Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego im. Raszei, 
Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, 
Centrum Symulacji Medycznej UMP, 
Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof UMP oraz 
Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii UMP. Symulacja zgłoszona i nadzorowana była przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego


17.08.2016

Kolejna koordynacja procedury ECMO-CPR
  W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego udało się przeprowadzić procedurę wszczepienia ECMO w układzie V-A u młodego pacjenta z opornym migotaniem komór. Wspomagania krążenia kontynuowano do momentu wykonania badania koronarografii i uzyskaniu stabilizacji układu krążenia.


05.08.2016 Pierwsza w Polsce zakończona sukcesem koordynacja procedury ECMO-DCD.

  W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego udało się przeprowadzić pierwsze w Polsce udane pobranie narządowe od dawcy po nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia z wykorzystaniem ECMO do regionalnej perfuzji narządowej. Z sukcesem przeszczepiono nerki dwóm chorym.


26.07.2016

Pierwsza koordynacja ramienia ECMO-DCD bez pobrania narządów

 Pierwsza koordynacja pobrania narządowego od pacjenta z nieodwracalnym zatrzymaniem krążenia z użyciem ECMO do regionalnej perfuzji narządowej. Niestety, mimo udanego wszczepienia układu pozaustrojowego, nie doszło do pobrania narządów z powodu zbyt zaawansowanych zaburzeń metabolicznych u dawcy.


12.07.2016

Pierwsza symulacja wysokiej wierności dla programu "ECMO DLA WIELKOPOLSKI"

 W ramach programu ECMO dla Wielkopolski jako pierwsi w Polsce sprawdziliśmy i przetestowaliśmy procedury w nowoczesnej symulacji ratunkowej. W naszym scenariuszu mężczyzna w średnim wieku zasłabł w holu budynku. 
Syn niezwłocznie zadzwonił na numer alarmowy 999, gdzie uzyskał informację jak przeprowadzić czynności ratunkowe (BLS). Po przybyciu zespół ratownictwa medycznego wdrożył profesjonalną resuscytację krążeniowo-oddechową i zakwalifikował pacjenta do prowadzenia automatycznych uciśnięć klatki piersiowej przy pomocy aparatu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Po dostarczeniu i podłączeniu specjalistycznego sprzętu, ratownicy przetransferowali pacjenta do szpitalnego oddziału ratunkowego na ul. Grunwaldzkiej.
 W między czasie o zdarzeniu poinformowany został zespół, który zakwalifikował go do wdrożenia procedury ratunkowej wykorzystującej podłączenie krążenia pozaustrojowego (ECMO).

 Ponadto przećwiczono scenariusz postępowania w przypadku stwierdzenia zgonu z powodu nieodwracalnego zatrzymania krążenia i kwalifikacji tak zmarłego do procedury pobrania nerek z wykorzystaniem perfuzji pozaustrojowej.

 Symulację zorganizowali pracownicy Centrum Symulacji UMP i zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof UMP przy współudziale Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu; Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii UMP, pracowników SOR z ul. Grunwaldzkiej oraz oddziału Transplantologii Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Plastycznej ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu wraz z firmą MAQUET.


31.05.2016
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Programu „ECMO dla Wielkopolski”